Chraňme si své soukromí

Chystáte se na dovolenou? Ať je léto nebo zima, měli byste na tuto událost připravit nejen sebe a svoji rodinu, ale i svoji domácnost. Návrat domů se totiž lehce může změnit v noční můru.

 inteligentní domácnost


Základní přípravy


Jednou z věcí, která se vám hodí hned do začátků, je spolehlivý soused, příbuzný či přítel. Jejich role se stává při vaší nepřítomnosti de facto klíčovou.

Je totiž zapotřebí vybírat schránku. Ideálně samozřejmě denně. Pošta a letáky přetékající ze schránky totiž můžou případné zlodějelehce upozornit na to, že v domě či bytě není nikdo, kdo by poštu vybíral a nic jim tak nebrání v jejich činnosti.
poštovní schránka a pavučina

Před odjezdem také zkontrolujte všechna okna, zvlášť pokud bydlíte v přízemí. V letních měsících je také dobré, pokud vámi pověřená osoba při návštěvě vašeho bytu okna otevře na dobu svého pobytu alespoň na větračku. I to pomůže vyvolat dojem, že v bytě je stále někdo přítomen.

Máte v oknech či na zahradě květiny? Poté je třeba poprosit o jejich zalévání. Nejen proto, aby květiny do vašeho příjezdu vydržely, ale uschlé rostliny ihned napovídají, že je nemá kdo zalévat.

Také je vhodné čas od času v bytě rozsvítit, zvláště pokud se jedná o zimní měsíce, kdy je brzy tma. Byt, který je celé dny potmě přitahuje nechtěnou pozornost. Tuto službičku může opět zařídit pověřený známý. A když u toho bude, může rovnou zapnout i televizi.

 


Co můžete udělat víc?


Pokud je vaše obydlí vybaveno nějakým chytrým dálkovým ovládáním, můžete i vy sami na dálku zapínat a vypínat světla, zatahovat a vytahovat žaluzie, nebo kontrolovat případný pohyb osob v bytě.

V době sociálních sítí nám to často nedá, a dovolenou se pochlubíme. Nezapomínejte, že i váš účet potřebuje zabezpečení! Pokud se vaše příspěvky zobrazují veřejně, zloději to snadno můžou využít ku svému prospěchu. Ulehčujete jim práci se zjišťováním, kde je celá rodina…

V posledních letech také prudce narůstá zájem o hlídání bytu či domu agenturou. Je ale nutno mít k tomu EZS (elektrickou zabezpečovací signalizaci), ale i tu vám je agentura schopna zajistit a nainstalovat.

 

Jen důkladná příprava vám zajistí, že vaše rodinné hnízdo bude po vašem návratu vypadat tak, jak jste ho zanechali.